Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Ból zęba po leczeniu kanałowym – dlaczego występuje i jak go zwalczyć?

17 marca 2021 ból zęba po leczeniu kanałowym

Na myśl o konieczności leczenia kanałowego, profesjonalnie nazywanego endodontycznym, wiele osób zaczyna odczuwać potężny strach. Nic dziwnego. Kiedyś ten skomplikowany zabieg, dzięki któremu można uratować zęba, był bolesny. Na szczęście obecnie stosuje się tak silne znieczulenie, że pacjent nie powinien odczuwać lęku. Niestety, mimo doświadczenia stomatologa i używania nowoczesnego sprzętu, może pojawić się ból zęba po leczeniu kanałowym. Co wtedy robić?

Ból po zakończonym zabiegu endodontycznym – przyczyny

Jeśli przeleczony w ten sposób ząb zacznie dawać o sobie znać po upłynięciu kilku dób, w dzień lub w nocy, to znaczy, że dentysta nie zauważył jednego z kanałów i pozostawił w nim chorą miazgę. Takie nieoczyszczone miejsce powoduje nagłe i pulsujące bolesności, szczególnie przy dotyku językiem i gryzieniu, nawet miękkich, ulubionych pokarmów.

Oczywiście stopień odczuwania silnego dyskomfortu będzie zależny od wrażliwości konkretnego organizmu i stopnia uszkodzenia miazgi. Ząb będzie boleć nawet przez co najmniej trzy tygodnie, dlatego trzeba być cierpliwym. Z czasem uciążliwe dolegliwości będą się zmniejszać i znikną same. Ale co zrobić, kiedy rwanie jest nie do wytrzymania?

Różne i sprawdzone sposoby na ból zęba po leczeniu kanałowym

W przypadkach, gdy ból jest wyjątkowo silny i do tego pojawia się wysoka gorączka, to koniecznie należy zadzwonić i wyjaśnić, co nam dolega. A następnie trzeba ponownie udać się do gabinetu stomatologicznego i wykonać profesjonalne prześwietlenie RTG. Lekarz po obejrzeniu zdjęcia przepisze bardzo mocne leki przeciwbólowe oraz odpowiednie antybiotyki, które zwalczą widoczne objawy.

A czy są jakieś domowe i w pełni bezpieczne metody pozwalające zwalczyć lub chociaż znacznie złagodzić bolesne odczucia, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że mamy do czynienia z niezbyt mocnymi dolegliwościami. Wtedy pomogą na przykład chłodnawe okłady w pobliżu chorego zęba. Sprawdzonym sposobem jest także umiejętne ssanie kostek lodu.

Ostatecznie można wprowadzić w życie porady znalezione na forum w Internecie. A więc spróbować różnych bezpiecznych i naturalnych ziołowych płukanek. Najlepsze okażą się te z rumianku czy szałwii (ale także wodą z solą ma łagodzące właściwości). Swoje zadanie spełni jeszcze olejek goździkowy. Co więcej, warto skorzystać z kropi walerianowych wprowadzanych w okolice zęba przy pomocy odpowiedniego patyczka. Wiele osób przetestowało również rozgniecione, mało przyjemne w smaku warzywo, jakim jest czosnek.

Czym się różni ornat od stuły kapłańskiej?

Redakcja unirepatria.pl

"UniRepatria" to innowacyjna redakcja internetowa, która łączy w sobie obszary biznesu, finansów, domu, urody, zdrowia oraz lifestyle'u. Jej działalność skupia się na dostarczaniu czytelnikom wszechstronnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących artykułów, które pomagają w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego życia. Zespół redakcyjny "UniRepatria" składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie biznesu, finansów, urody, zdrowia oraz lifestyle'u, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w osiąganiu sukcesów zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Celem redakcji "UniRepatria" jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspirowanie do pozytywnych zmian i podejmowania świadomych decyzji, które prowadzą do pełni życia i realizacji celów zarówno w dziedzinie biznesu, jak i w życiu codziennym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

o zdrowych nawykach żywieniowych
ból zęba po leczeniu kanałowym
sauna na przeziębienie

Jesteś zainteresowany reklamą?