unirepatria.pl

Unirepatria – blog ogólnotematyczny

jak inwestować w złoto
Finanse

Jak inwestować w złoto?

Większość osób oszczędza przez lata, a zgromadzoną kwotę stara się inwestować. Inwestycja jest bowiem doskonałym sposobem na to, aby stopniowo pomnażać posiadane pieniądze. Istnieją jednak inwestycje mniej lub bardziej ryzykowne i niekiedy trudno jest stwierdzić, co będzie najlepszym wyborem. Wśród tych inwestycji, które cieszą się nieprzerwaną popularnością od wielu lat na pewno jest złoto.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Bardzo wielu inwestorów decyduje się dodać złoto do swojego portfela inwestycyjnego. Zazwyczaj stanowi to tylko część podejmowanych inwestycji, jednakże działa jako pewnego rodzaju siatka bezpieczeństwa w razie, gdy inne inwestycje nie pójdą po myśli. Już od dawna bowiem wiadomo, że złoto jest dobrym sposobem na ochronę przed inflacją. Podczas gdy wartość pieniędzy rośnie lub maleje, wartość złota pozostaje na bardzo stabilnym poziomie już od wieków. Dlatego nawet w czasach głębokiej recesji, ogromnej inflacji i innych zawirowań na rynku, złoto pozostawało bardzo cenne. Nie jest to jednak dobra metoda na pomnażanie pieniędzy w szybkim czasie. Jest to raczej sposób na ochronę swoich zgromadzonych środków. Zatem warto jest kupować złoto, ale tylko do pewnego czasu. Jeżeli bowiem cały portfel inwestycyjny składa się ze złota, trudno jest oczekiwać, że w najbliższym czasie pojawią się duże zyski.

Jak inwestować w złoto?

W złoto może inwestować praktycznie każdy. Tak naprawdę wcale nie trzeba być doświadczonym inwestorem. Wystarczy po prostu kupić złotą biżuterię. Jej wartość nie będzie malała z czasem, zatem w razie cięższej sytuacji finansowej, zawsze istnieje możliwość szybkiej sprzedaży posiadanego złota i uzyskanie gotówki. Jest to tak zwane złoto fizyczne i stanowi bardzo dobrą metodę zabezpieczania się na gorsze czasy. Nieco inaczej wygląda jednak inwestowanie w złoto gdy jest się już prawdziwym inwestorem. Wtedy to pojawiają się takie opcje jak kontrakty terminowe na złoto, ETC i ETN, czy też akcje firm zajmujących się wydobywaniem złota oraz jego przetwarzaniem. Cały ten temat wymaga bliższego przestudiowania szczegółów przez potencjalnego inwestora. Wiele osób jednak decyduje się na zakup złota fizycznego. Jest to nie tylko biżuteria, ale i monety kolekcjonerskie, monety bulionowe, a także i sztabki lokacyjne. Każda ta forma złota ma także swoje wady i zalety, zatem ostateczny wybór zależy od oczekiwań konkretnego inwestora. Jak więc widać, to jak inwestować w złoto jest bardzo złożonym tematem, który jednak powinien zainteresować każdego potencjalnego inwestora.