Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Faktoring vs. kredyt bankowy: Który lepszy dla Twojej firmy?

8 maja 2023 Faktoring


Jeżeli prowadzisz firmę, to doskonale wiesz, jak istotna jest płynność finansowa. Coraz częściej zdarza się, że na firmowym rachunku Twojej firmy brakuje środków? Jeżeli powodem tego stanu są wystawiane z odroczonym terminem faktury, rozważ faktoring lub kredyt. Poznaj różnice między tymi produktami, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Faktoring czy kredyt – co różni te produkty?

Faktoring i kredyt mają pewną wspólną cechę – to produkty niezwykle popularne wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak dla Ciebie, jako przedsiębiorcy, dużo istotniejsze będą różnice między tymi rozwiązaniami. To właśnie od nich zależy, co lepiej sprawdzi się w Twojej firmie.

Faktoring a kredyt – najważniejsze różnice dotyczą następujących kwestii:

  • Zdolność kredytowa. Faktoring pozostaje neutralny dla zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Co to oznacza? W każdej chwili możesz złożyć wniosek o kredyt, a korzystanie z faktoringu nie będzie miało żadnego wpływu na decyzję podjętą przez pracującego w banku analityka.

  • Minimalny wymagany okres funkcjonowania firmy na rynku. Firmy faktoringowe oferują bardziej elastyczne warunki, dzięki czemu z faktoringu możesz korzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Jak jest w przypadku kredytu? Na środki często nie może liczyć firma, która działa na rynku krócej niż rok czy 2 lata.

  • Księgowanie. Jako przedsiębiorca z pewnością wiesz, że niektóre poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą koszty możesz odliczyć od podatku. Tak jest w przypadku faktoringu. Jednocześnie takiej możliwości nie mają właściciele firm, którzy wybrali kredyt.

Kiedy warto wybrać faktoring?

Faktoring to dobre rozwiązanie, jeżeli wystawiasz faktury z długim terminem płatności i okres ten wynosi 30, 60 czy nawet 90 dni. Wówczas niemal natychmiast po wysłaniu faktury do firmy faktoringowej otrzymasz przelew na swój rachunek bankowy. Ten produkt finansowy sprawdzi się również w sytuacji, gdy działasz w branży wytwórczej i potrzebujesz surowców, aby realizować złożone przez klientów zamówienia. Wówczas firma faktoringowa może zaproponować Ci faktoring odwrotny (zakupowy).

Za skorzystaniem z faktoringu przemawia też szybki dostęp. Decyzję firmy faktoringowej możesz otrzymać w mniej niż 24 godziny. Jeżeli zależy Ci na niezwłocznym dostępie do środków, faktoring rzeczywiście może być tym, czego potrzebujesz.

W jakich sytuacjach korzystniejszy będzie kredyt?

Ubieganie się o kredyt z banku wiąże się z pewnymi uciążliwościami – trzeba zgromadzić całą listę dokumentów, w tym m.in. dołączyć do wniosku zaświadczenie z ZUS i urzędu skarbowego o niezaleganiu z opłacaniem składek i podatku. Mimo że formalności jest więcej niż w przypadku faktoringu, to kredyt może być dobrym rozwiązaniem, gdy pieniądze są Ci potrzebne na dalszy rozwój firmy. Niektórzy przedsiębiorcy traktują taki kredyt jak poduszkę finansową – korzystają z przyznanych środków w miarę potrzeb.

Kredyt z banku sprawdza się zwłaszcza u firm o ugruntowanej pozycji na rynku, dla których kwestia kosztów nie jest najważniejsza. Skorzystanie z kredytu obrotowego może pomóc firmie zbudować historię kredytową, aby następnie skutecznie ubiegać się o kredyt inwestycyjny.

Czym się różni ornat od stuły kapłańskiej?

Redakcja unirepatria.pl

"UniRepatria" to innowacyjna redakcja internetowa, która łączy w sobie obszary biznesu, finansów, domu, urody, zdrowia oraz lifestyle'u. Jej działalność skupia się na dostarczaniu czytelnikom wszechstronnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących artykułów, które pomagają w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego życia. Zespół redakcyjny "UniRepatria" składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie biznesu, finansów, urody, zdrowia oraz lifestyle'u, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w osiąganiu sukcesów zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Celem redakcji "UniRepatria" jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspirowanie do pozytywnych zmian i podejmowania świadomych decyzji, które prowadzą do pełni życia i realizacji celów zarówno w dziedzinie biznesu, jak i w życiu codziennym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rachunki inwestycyjne a zmiany klimatyczne
Faktoring
krypto

Portfel do kryptowalut

3 kwietnia 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?