unirepatria.pl

Unirepatria – blog ogólnotematyczny

jak założyć własny biznes
Biznes

Jak założyć własny biznes?

Z całą pewnością można stwierdzić, że w obecnych czasach coraz więcej osób planuje założenie swojego własnego biznesu. Kluczowe pytanie w tym przypadku brzmi: jak założyć własny biznes? Warto się tego dowiedzieć oraz poznać najlepsze sposoby krok po kroku.

Wybór formy działalności

Bardzo istotnym aspektem podczas zakładania własnej firmy bez wątpienia będzie wybór najlepszej formy działalności. W obecnych czasach przyszły przedsiębiorca ma bardzo szeroki wybór różnych form działalności. Jednak najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność gospodarcza, ponieważ z całą pewnością ma ona bardzo wiele korzystnych zalet. Przede wszystkim tego rodzaju działalność jest bardzo prosta do otworzenia, a także nie trzeba w jej wypadku spełniać żadnych specjalnych formalności. Koszty prowadzenia tego rodzaju działalności także są stosunkowo niskie, dlatego na pewno będzie to idealne rozwiązanie dla wszystkich początkujących przedsiębiorców.

CEIDG

Pierwszym krokiem do założenia własnej działalności gospodarczej z całą pewnością będzie wypełnienie oraz złożenie druku CEIDG-1. Zawarte są w nim wszystkie najważniejsze informacje związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które powinno się uwzględnić w tym procesie. W obecnych czasach złożenie wniosku CEIDG-1 o założenie własnej działalności gospodarczej jest bezpłatne, dlatego w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej koszty powstania są stosunkowo niskie. Warto o tym pamiętać.

Podatek VAT

Kolejnym etapem zakładania własnej działalności gospodarczej będzie udanie się do Urzędu Skarbowego, właściwego dla danego miejsca zamieszkania. W Urzędzie Skarbowym przedsiębiorca może się zarejestrować jako płatnik podatku VAT. W tym celu niezbędne będzie wypełnienie specjalnie do tego przeznaczonego formularza VAT-R. Rejestracja jako płatnik podatku VAT nie jest obowiązkowa, jednak w niektórych przypadkach jest wymagana. Dobrze jest o tym wiedzieć.

Formalności w ZUS

Bardzo istotnym etapem zakładania swojej działalności gospodarczej bez wątpienia będzie również dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności w takiej instytucji, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu złożone powinny być specjalne druki, które będą stanowiły podstawę do ubezpieczenia. Dzięki rejestracji w ZUS przedsiębiorca będzie miał opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, emerytalne, rentowe, a także chorobowe, jeśli tylko ma takie indywidualne preferencje. Z całą pewnością są to bardzo ważne kwestie podczas prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *