Jeżeli prowadzisz firmę, to doskonale wiesz, jak istotna jest płynność finansowa. Coraz częściej zdarza się, że na firmowym rachunku Twojej firmy brakuje środków? Jeżeli powodem tego stanu są wystawiane z odroczonym terminem faktury, rozważ faktoring lub kredyt. Poznaj różnice między tymi produktami, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Faktoring czy kredyt – co różni te produkty?
Faktoring i kredyt mają pewną wspólną cechę – to produkty niezwykle popularne wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak dla Ciebie, jako przedsiębiorcy, dużo istotniejsze będą różnice między tymi rozwiązaniami. To właśnie od nich zależy, co lepiej sprawdzi się w Twojej firmie.
Faktoring a kredyt – najważniejsze różnice dotyczą następujących kwestii:
-
Zdolność kredytowa. Faktoring pozostaje neutralny dla zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Co to oznacza? W każdej chwili możesz złożyć wniosek o kredyt, a korzystanie z faktoringu nie będzie miało żadnego wpływu na decyzję podjętą przez pracującego w banku analityka.
-
Minimalny wymagany okres funkcjonowania firmy na rynku. Firmy faktoringowe oferują bardziej elastyczne warunki, dzięki czemu z faktoringu możesz korzystać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Jak jest w przypadku kredytu? Na środki często nie może liczyć firma, która działa na rynku krócej niż rok czy 2 lata.
-
Księgowanie. Jako przedsiębiorca z pewnością wiesz, że niektóre poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą koszty możesz odliczyć od podatku. Tak jest w przypadku faktoringu. Jednocześnie takiej możliwości nie mają właściciele firm, którzy wybrali kredyt.
Kiedy warto wybrać faktoring?
Faktoring to dobre rozwiązanie, jeżeli wystawiasz faktury z długim terminem płatności i okres ten wynosi 30, 60 czy nawet 90 dni. Wówczas niemal natychmiast po wysłaniu faktury do firmy faktoringowej otrzymasz przelew na swój rachunek bankowy. Ten produkt finansowy sprawdzi się również w sytuacji, gdy działasz w branży wytwórczej i potrzebujesz surowców, aby realizować złożone przez klientów zamówienia. Wówczas firma faktoringowa może zaproponować Ci faktoring odwrotny (zakupowy).
Za skorzystaniem z faktoringu przemawia też szybki dostęp. Decyzję firmy faktoringowej możesz otrzymać w mniej niż 24 godziny. Jeżeli zależy Ci na niezwłocznym dostępie do środków, faktoring rzeczywiście może być tym, czego potrzebujesz.
W jakich sytuacjach korzystniejszy będzie kredyt?
Ubieganie się o kredyt z banku wiąże się z pewnymi uciążliwościami – trzeba zgromadzić całą listę dokumentów, w tym m.in. dołączyć do wniosku zaświadczenie z ZUS i urzędu skarbowego o niezaleganiu z opłacaniem składek i podatku. Mimo że formalności jest więcej niż w przypadku faktoringu, to kredyt może być dobrym rozwiązaniem, gdy pieniądze są Ci potrzebne na dalszy rozwój firmy. Niektórzy przedsiębiorcy traktują taki kredyt jak poduszkę finansową – korzystają z przyznanych środków w miarę potrzeb.
Kredyt z banku sprawdza się zwłaszcza u firm o ugruntowanej pozycji na rynku, dla których kwestia kosztów nie jest najważniejsza. Skorzystanie z kredytu obrotowego może pomóc firmie zbudować historię kredytową, aby następnie skutecznie ubiegać się o kredyt inwestycyjny.