Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Ile wynoszą koszty utrzymania samochodu?

22 marca 2021 koszty utrzymania samochodu

Kiedy uzbieramy pieniądze na auto, skaczemy z radości. Oto za chwilę będziemy właścicielami wymarzonego pojazdu. Jednak musimy sobie zdawać sprawę, że czekają nas kolejne wydatki. Jakie? Chodzi o koszty utrzymania samochodu w trakcie jego użytkowania. Sprawdźmy zatem, ile one faktycznie wynoszą.

Koszty eksploatacji – podatek i rejestracja auta

Wiele zależy do tego, czy mamy do czynienia z pojazdem nowym czy używanym. Skupmy się jednak na aucie, który miał już wcześniejszego właściciela. Pierwsza opłata będzie wtedy związana z tak zwanym podatkiem PCC.

Taki podatek (2% od wartości samochodu) trzeba koniecznie uiścić w ciągu 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna (pieniądze przelewanym na konto Urzędu Skarbowego). Do tego dochodzi jeszcze rejestracja auta w wydziale komunikacji. Na tą czynność mamy czas do maksymalnie miesiąca, a sama zapłata wyniesie ponad sto złotych.

Ubezpieczenie OC, badanie techniczne i paliwo

Kolejne koszty utrzymana samochodu to obowiązkowe ubezpieczenie OC i badanie techniczne. Jeśli chodzi o ten pierwszy wydatek, to na jego wysokość będzie mieć wpływ marka auta, pojemność silnika oraz to, czy jesteśmy doświadczonym kierowcą, który już miał kiedyś różne samochody. Natomiast za badanie zapłacimy do 90 zł wzwyż. Różnica w kosztach będzie polegać na tym, czy przegląd będzie dotyczył auta ciężarowego, osobowego bez instalacji gazowej, czy jednak pojazdu z zamontowanym gazem.

Oczywiście pojawiają się następne wydatki, czyli kupowanie benzyny, oleju napędowego albo gazu. Cena roczna i zużycie paliwa będzie tutaj zależeć także m.in. od parametrów auta, techniki jazdy oraz liczba przejechanych kilometrów. Przy rocznym pokonaniu maksymalnie 20 tysięcy kilometrów, okaże się, że stracimy 10 tysięcy złotych.

Inne koszty utrzymania samochodu

To nie koniec wydatków. Dochodzę jeszcze te związane z wymianą oleju i różnych filtrów. Mowa np. o płynie hamulcowym oraz do chłodnicy czy oleju silnikowym, do skrzyni biegów i przeznaczonym do klimatyzacji. A także o filtrach powietrza, paliwa, gazu itp.

Na koszty mają jeszcze wpływ wszelkie usterki. Za naprawę auta możemy zapłacić u doświadczonego mechanika znacznie więcej niż kilkaset złotych. Szczególnie, kiedy awarii uległa skrzynia biegów, silnik i pasek rozrządu.

Jak więc widać, auto to drogi w utrzymaniu środek transportu. Ale to nie znaczy, że należy z niego rezygnować. Bywają przecież takie sytuacje, że sam rower nie wystarczy. Mowa o wyjazdach na wakacje czy codziennym dojedzeniu do daleko położonego miejsca pracy.

Czym się różni ornat od stuły kapłańskiej?

Redakcja unirepatria.pl

"UniRepatria" to innowacyjna redakcja internetowa, która łączy w sobie obszary biznesu, finansów, domu, urody, zdrowia oraz lifestyle'u. Jej działalność skupia się na dostarczaniu czytelnikom wszechstronnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących artykułów, które pomagają w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego życia. Zespół redakcyjny "UniRepatria" składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie biznesu, finansów, urody, zdrowia oraz lifestyle'u, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w osiąganiu sukcesów zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Celem redakcji "UniRepatria" jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspirowanie do pozytywnych zmian i podejmowania świadomych decyzji, które prowadzą do pełni życia i realizacji celów zarówno w dziedzinie biznesu, jak i w życiu codziennym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rachunki inwestycyjne a zmiany klimatyczne
Faktoring
krypto

Portfel do kryptowalut

3 kwietnia 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?