Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Portfel do kryptowalut

3 kwietnia 2023 krypto

Portfel do kryptowalut, czyli jak przechowywać Bitcoina i inne waluty cyfrowe?

Portfel do kryptowalut, czyli jak przechowywać Bitcoina i inne waluty cyfrowe?

Waluty wirtualne to rozwiązanie, które już kilkanaście lat temu zdobyło szturmem zainteresowanie ze strony mediów. Znajduje to dobre odzwierciedlenie w kursie Bitcoina, który na przestrzeni zaledwie kilku lat okazał się jednym z najbardziej zyskownych aktywów inwestycyjnych w historii. Jeśli jednak chcesz móc w bezpieczny sposób przechowywać Bitcoiny, musisz zaopatrzyć się w portfel do kryptowalut.

Portfel do kryptowalut – co to takiego jest?

Bitcoin oraz pozostałe waluty wirtualne mają to do siebie, że są… wirtualne. Stwierdzenie to może wydawać się banałem, ale to właśnie jest jedna z głównych cech charakterystycznych kryptowalut. Wirtualnymi walutami obracamy w sieci, w przeciwieństwie do pieniądza fiducjarnego, który ma oparcie w fizycznej postaci (bilon, banknoty).

W związku konieczne jest posiadanie tzw. portfela do kryptowalut. Jeśli jednak myślisz, że portfel przypomina swoje tradycyjne odpowiedniki, jesteś w błędzie. Zazwyczaj przyjmuje on postać kodu alfanumerycznego, tzn. ciągu losowych cyfr oraz liter – takie rozwiązanie ma zapewnić bezpieczeństwo przechowywanych środków.

Klasyczny portfel do kryptowalut to w praktyce zestaw składający się z dwóch kodów:

  • prywatnego – w pewnym sensie można porównać jego rolę do hasła lub kodu PIN. Przypisuje się go do portfela. Klucz ten ma na celu umożliwienie wykonania danej transakcji (a jednocześnie jej zabezpieczenie),
  • publicznego – prywatny klucz to odpowiednik numeru rachunku bankowego. Z użyciem tego ciągu znaków można zlecać przelewy lub wpłacać środki na konto.

Portfel na kryptowaluty może mieć również postać:

  • aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym (smartfonie, tablecie), laptopie lub komputerze stacjonarnym. W tym przypadku portfele są często wyposażone w opcję skanowania QR, dzięki czemu można szybko odczytać dane,
  • dysku z danymi/pendrive’a,
  • strony internetowej.

Giełda kryptowalut to nie to samo, co portfel!

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą giełda kryptowalut jest odpowiednim miejscem do przechowywania zgromadzonych Bitcoinów czy innych tego typu aktywów. Z drugiej strony jest to raczej niebezpieczne miejsce do przechowywania cyfrowych walut. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest fakt, że inwestowanie na giełdzie kryptowalut to wprawdzie spora szansa na atrakcyjne zyski, z drugiej jednak strony trzeba liczyć się z dość wysokim ryzykiem – zagrożeniem jest nie tylko obniżenie kursu danego aktywa, ale nawet upadek całej giełdy.

Niestety, ostatnie lata to czas, w którym mogliśmy śledzić bankructwa kilku dużych giełd o światowym zasięgu. Zazwyczaj wiąże się to z utratą zgromadzonych aktywów.

Portfele kryptowalutowe zimne i gorące

Portfele kryptowalutowe dzieli się na dwa główne rodzaje – są one następujące:

  • portfele zimne (cold wallets) – urządzenia fizyczne, które działają na zasadzie pendrive’a lub dysku przenośnego. Z jednej strony ich używanie jest mniej komfortowe i łatwiej można je zgubić, z drugiej zaś są lepiej zabezpieczone przed atakami hakerskimi,
  • portfele gorące (hot wallets) – aplikacje online, które nie działają w trybie offline. Są one wprawdzie wygodne, ponieważ nie trzeba wówczas nosić ze sobą dodatkowych sprzętów, ale trzeba liczyć się z zagrożeniem w postaci ataków hakerskich.

Materiał zewnętrzny

Czym się różni ornat od stuły kapłańskiej?

Redakcja unirepatria.pl

"UniRepatria" to innowacyjna redakcja internetowa, która łączy w sobie obszary biznesu, finansów, domu, urody, zdrowia oraz lifestyle'u. Jej działalność skupia się na dostarczaniu czytelnikom wszechstronnych informacji, praktycznych porad oraz inspirujących artykułów, które pomagają w prowadzeniu satysfakcjonującego i zrównoważonego życia. Zespół redakcyjny "UniRepatria" składa się z doświadczonych ekspertów w dziedzinie biznesu, finansów, urody, zdrowia oraz lifestyle'u, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w osiąganiu sukcesów zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Celem redakcji "UniRepatria" jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspirowanie do pozytywnych zmian i podejmowania świadomych decyzji, które prowadzą do pełni życia i realizacji celów zarówno w dziedzinie biznesu, jak i w życiu codziennym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rachunki inwestycyjne a zmiany klimatyczne
Faktoring
krypto

Portfel do kryptowalut

3 kwietnia 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?