Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa nie tylko na komfort domowników, ale również na stabilność i estetykę budynku. Właśnie dlatego wybierając je, trzeba zwrócić uwagę na wiele kryteriów, które mogą okazać się istotne, zwłaszcza w kontekście użytkowym. Wiele osób zastanawia się, czym powinno charakteryzować się idealne pokrycie dachowe. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule omówimy pokrótce tę kwestię.
Jakie parametry brać pod uwagę, poszukując pokrycia dachowego?
Na rynku nie bez powodu istnieje wiele rodzajów pokryć dachowych. Różne materiały sprawdzą się do różnych pokryć, a do tego wyróżniają się parametrami, które mogą mieć szczególne znaczenie w kontekście lokalizacji czy rodzaju konstrukcji. Aby lepiej zrozumieć, na co warto zwrócić uwagę, aby znaleźć odpowiedni produkt, porozmawialiśmy ze specjalistą z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który powiedział:
– Jednym z ważniejszych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając pokrycia dachowe, jest ich ciężar. Pokrycia lekkie nie przekraczają bowiem kilkunastu kg/m2 i zaliczamy do nich bitumy i blachy, natomiast ciężkie mogą mieć nawet kilkadziesiąt kg/m2, co może okazać się problematyczne w przypadku słabszych czy starszych konstrukcji. Istotny jest też kąt nachylenia połaci, ponieważ to właśnie od niego zależy szczelność. Warto wiedzieć na przykład, że blachodachówka czy blacha płaska będzie o wiele szczelniejsza niż dachówka. Właśnie dlatego pytamy Klientów, którzy nas odwiedzają, o konstrukcję ich domu czy czynniki, na które będzie narażony dach, aby dobrać optymalne rozwiązanie.
Jakie są rodzaje pokryć dachowych?
Jak wyjaśnił nasz rozmówca, nie ma jednego idealnego pokrycia dachowego. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Aby łatwiej było podjąć decyzję, warto jednak wiedzieć, czym charakteryzuje się każde z nich. Wyróżniamy:
- dachówkę ceramiczną, która jest najtrwalszym materiałem i może przetrwać nawet kilka stuleci. Nie ulega zniszczeniu i nie traci walorów estetycznych na skutek działania intensywnych promieni słonecznych, a do tego dobrze chroni konstrukcję więźby i dachu,
- dachówkę betonową, która jest odporna na działanie niskich temperatur i promieniowanie UV i jest niezwykle estetyczna,
- dachówkę blaszaną, czyli popularną blachodachówkę, która wyróżnia się przede wszystkim stosunkowo niską ceną oraz lekkością. W związku z tym będzie dobrym wyborem w przypadku słabszych i starszych konstrukcji,
- dachówkę bitumiczną, która podobnie jak blachodachówka jest lekka, a do tego jej montaż jest łatwy i szybko, co może mieć znaczenie dla inwestorów, którym zależy na czasie.