Okres stycznia i lutego to czas studniówek. Ten uroczysty bal stanowi formę celebrowania całego okresu nauki w liceum oraz podziękowania nauczycielom przygotowującym przyszłych maturzystów do uzyskania świadectwa dojrzałości. Jednocześnie jest to niezwykle formalna uroczystość, która wymaga odpowiedniego stroju. W związku z tym, każdy licealista staje przed dylematem, jak ubrać się na studniówkę.
Pierwszy krok – garnitur
Studniówka, podobnie jak wesele, jest wydarzeniem o formalnym charakterze. W związku z tym, garnitur stanowi tutaj obowiązkowy element. Doskonale podkreśla rangę uroczystości a jednocześnie oddaje szacunek pozostałym gościom. Jeśli chodzi o garnitur na studniówkę, to w grę wchodzą granat, szarość oraz czerń. Jednakże czerń jest odradzana z racji mniejszej uniwersalności, jak i kojarzona jest głównie z uroczystościami żałobnymi. W przypadku tkaniny, najlepszym wyborem będzie garnitur wełniany, które zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz dobrze się układa. Ostatnią, ale kluczową rzeczą jest jego właściwy krój, dopasowany do sylwetki ciała.
Krok drugi – koszula i buty
Kolejnym istotnym elementem ubioru na studniówkę jest koszula. Z reguły pierwszy wybór pada na tę najbardziej uniwersalną i klasyczną, czyli śnieżnobiałą. Ewentualną alternatywą może być koszula w kolorze jasnobłękitnym lub jasnoróżowym. Ważne, by miała długi rękaw oraz klasyczny kołnierz. Podobnie jak w przypadku garnituru, niezwykle istotny jest dobór właściwego kroju. Jeśli chodzi o buty, najbardziej odpowiednie są czarne oksfordy. Niemniej jednak, mogą to być również derby czy lotniki. W przypadku materiału, właściwym wyborem są buty ze skóry licowej, które korelują z rangą wydarzenia, jakim jest studniówka. Co do koloru, nie będzie poważnym błędem wybór ciemnobrązowych zamiast czarnych.
Krok trzeci – dodatki
Jeśli chodzi o dodatki, każdy maturzysta ma tutaj szeroki wachlarz możliwości. Dzięki nim może podkreślić swój charakter oraz dopełnić formalną stylizację złożoną z wcześniejszych elementów ubioru. Do wyboru mamy tutaj przeróżne krawaty czy muchy. Bezpiecznym wyborem będą te w bazowych kolorach, jednak można eksperymentować z bardziej wyrazistymi barwami oraz wzorami. Podobnie jest z poszetką, która powinna korelować z krawatem czy muchą, lecz nie być w dokładnie tym samym kolorze co one. Prócz powyższych dodatków, w grę mogą wchodzić również wpinki do butonierki czy spinki do krawata. Ważne, by zastosowane akcesoria były spójne z całym zestawem, a nie zbiorem losowych elementów.